Jaké byly pro vás v OKIN FACILITY největší výzvy a překážky při sestavování ESG reportu a jakým způsobem jste se s nimi vypořádali?
Sestavování nefinančního reportu představovalo samo o sobě velkou výzvu, neboť jsme se po hlavě vrhli do tématiky s předstihem několika let. Navíc, jak víme, bez legislativní jednoty, která v některých ohledech dodnes platí. Pokud bych měl vyzdvihnout nejtěžší oblasti, pak jednoznačně sběr dat pro výpočet naší uhlíkové stopy, a to nejen v Česku, ale i v zahraničních pobočkách. Další výzvou byla různá systémová a procesní opatření ve vztahu k zaměstnancům, k dodavatelům, ale i obecně k procesům, které vystupují navenek. Ne že bychom byli v rozporu s některou se zmíněných oblastí, ale obecně šlo o nastavení mindsetu, proč se má něco nyní dělat jinak, evidovat, zadávat, a především mít nastaveny cíle.
Existují nějaké části ESG reportingu, které považujete za relativně jednodušší, a proč?
Budu-li mluvit za sebe, pak celá tématika „S“. Jelikož společnost disponuje kvalitním HR systémem, kvalitním reportingem a skvělými členy reportingového týmu, dá se spousta údajů laicky řečeno vytáhnout v řádu jednotek minut. A když k tomu přidáme soupis různých aktivit – typu charitativní sbírky a další – pracuje se s tematikou obecně vhodně.
Jaký byl váš první krok při sestavování ESG reportu? Šla vaše firma cestou tvorby komplexní strategie, dvojí materiality nebo začínáte přímo sběrem a vyhodnocením dat?
Prvopočátek – před třemi lety – byl ve sběru dat podle tehdejších metodik, které byly obecně platné a uznávané. První report byl více experimentální, abychom si ověřili, co vůbec jsme schopni zvládnout a v jakém rozsahu. Následně jsme mohli provést analýzu, nastavit nové cíle a v současnosti již vše máme zaměřeno dle analýzy dvojí materiality, ač po očku stále koukáme po standardech GRI.
Jakou pomoc jste během ESG reportování využili, ať už z interních, nebo externích zdrojů?
Dosti jsme šli vlastní cestou, ve společnosti je zaměstnáno několik odborníků na dané problematiky. Samozřejmě jsme využívali také externího poradenství, workshopy (třetích stran), navštěvovali jsme různé semináře, akce se zaměřením na udržitelnost, v neposlední řadě pak odbornou pomoc auditorů.
Jaký má podle vás ESG reporting dopad na dodavatelský řetězec nebo na řízení vztahů s dodavateli?
V současném stavu nelze komplexně říci, že nebýt ESG reportu, nepřicházejí zakázky a zároveň odcházejí stávající klienti. Stále existuje penzum dodavatelů, kteří se s tematikou seznamují a spíše považují za plus, že někdo už téma má rozvinuto podstatně více. Naopak se setkávám s celou řadou dalších, kde je téma ESG téměř na rovni obchodnímu modelu a právě naše práce v oblasti ESG nám otevírá nová dvířka.
Začal bych s komunitním řešením a hledáním ideálních partnerů. Zjistíte, že ESG je nakonec zábava a že většinu témat jste schopni pokrýt vlastně sami.
Jak byste přesvědčili další firmy, proč je důležité ESG reportování nejen z hlediska dodržování pravidel, ale i dlouhodobého přínosu? Vnímají firmy ESG jako strategický nástroj, nebo jen jako povinnost?
Z mého osobního pohledu je to nejen o nastavení společnosti, ale i o nastavení člověka, který se ESG věnuje. Jakmile jednou pochopíte, že se nejedná o „nějaká vynucená pravidla EU“, jak si dost lidí myslí, ale že se jedná o rámec, který pomáhá i vlastním zaměstnancům tvořit pracovní prostředí bezpečné, přehledné a přívětivé, máte napůl vyhráno. K tomu ještě připočteme ekologickou odpovědnost.
Jaká doporučení byste dali firmám, které se na ESG reportování teprve chystají nebo ho zvažují?
Nebát se toho. A pokud si nejsou jistí, kde začít, nebát se oslovit, například přes LinkedIn, nějakou komunitu lidí, která se problematice věnuje. Pokud jste malá firma, nezačínat velkými a renomovanými právními poradci, kteří sice vytvoří optimální návrh řešení, ale zároveň mohou trochu „vyděsit“ přílišnou pečlivostí. Naopak, opakuji se, bych zkusil začít komunitními řešeními a hledáním ideálních partnerů. Zjistíte, že ESG je nakonec zábava a že většinu témat jste schopni pokrýt vlastně sami.
Pozn. redakce: v rámci tzv. Omnibus package z 26. února 2025 navrhuje Evropská komise zúžení reportingových požadavků v rámci CSRD a CSDDD, výsledná podoba legislativy bude ale teprve předmětem jednání.
OKIN FACILITY, a.s. patří mezi přední české poskytovatele služeb v oblasti správy budov a technické údržby. Díky dlouholetým zkušenostem s řízením komplexních provozů i dodavatelských řetězců se firma podílí na rozsáhlých projektech v administrativních centrech i průmyslových areálech. Jako moderní a inovativní partner přináší do facility managementu důraz na efektivitu, technologii i udržitelnost. Za OKIN FACILITY odpovídal ESG manažer Lukáš Bajgar.