CSRD.cz se mění na Byznys a udržitelnost

Zpět

Environmentální prohlášení produktu: Klíč k udržitelnosti i veřejným zakázkám

V dnešní době je kladen velký důraz na udržitelný rozvoj, tedy odpovědné a efektivní využívání surovin, energií a přírodních zdrojů. Udržitelnost zahrnuje také snižování spotřeby energie, podporu obnovitelných zdrojů a minimalizaci negativních dopadů na životní prostředí. Jedním z nástrojů, který společnostem pomáhá v této oblasti, je tzv. Environmentální prohlášení o produktu (EPD – Environmental Product Declaration). Tento dokument poskytuje výrobci informace o potenciálních environmentálních dopadech výrobku a umožňuje mu lépe optimalizovat například výrobu či samotný produkt.

Autor: Miroslava Česká, Envitrail

EPD (Environmental Product Declaration, tzv. environmentální prohlášení typu III) představuje soubor ověřených a měřitelných údajů o tom, jak daný výrobek, technologie nebo služba ovlivňuje životní prostředí během celého svého životního cyklu – od těžby surovin pro výrobu až po ukončení životnosti.

Základem pro tvorbu EPD je tzv. LCA (Life Cycle Assessment) – metoda hodnocení potenciálních dopadů během celého životního cyklu produktu. Zatímco LCA se řídí normami ISO 14040 a ISO 14044, samotné EPD spadá pod normu ISO 14025. Jedním z nejdůležitějších bodů dle normy ISO 14025 je ověření EPD před zveřejněním třetí nezávislou stranou, tzv. verifikace. Verifikací se zajistí správnost výpočtů, soulad s normou a transparentnost dat.

Environmentální prohlášení produktu musí být veřejně dostupné

Dalším požadavkem této normy je, že EPD dokument musí být přístupný veřejnosti. Například EPD stavebních výrobků či elektroniky lze v Česku zveřejnit v databázi NPEZ (Národní program environmentálního značení) pod záštitou MŽP (Ministerstvo životního prostředí). Další variantou je publikace na mezinárodním portálu International EPD System, kde mimo stavební výrobky najdete například chemické látky, potraviny nebo strojírenské a automotive produkty.

Samotné EPD výrobků neznamená, že je daný produkt šetrnější k životnímu prostředí, ale poskytuje informace, díky kterým má uživatel možnost objektivního porovnání výrobků dle jejich environmentálních vlastností (například nižší dopad na klimatickou změnu, nižší vliv na eutrofizaci vod či okyselování půdy) na základě stejné funkční jednotky (příklad: funkční jednotka = uchování jednoho litru nápoje po dobu 1 roku, tedy například láhev vody). Uživatel má tak možnost vybrat si mezi výrobky se stejnou funkcí od různých dodavatelů ten šetrnější – například ten, který má nižší uhlíkovou stopu.

Společnosti napříč odvětvími se stále častěji rozhodují pro zpracování environmentálních prohlášení o produktu (EPD). Tento dobrovolný, ale standardizovaný dokument, který poskytuje ověřené informace o vlivu výrobku na životní prostředí, se v mnoha případech stává klíčovým faktorem pro udržení konkurenceschopnosti, získání nových zakázek a pro splnění požadavků zákazníků i legislativy.

Rozhodující kritérium pro výběrová řízení, posilování konkurenceschopnosti a tlak v rámci dodavatelského řetězce

Obecně zájem veřejnosti o výrobky s nižšími dopady na životní prostředí roste, proto výrobky s EPD nabývají na důležitosti. Jedním z hlavních důvodů, proč firmy přistupují ke zpracování EPD, je nutnost doložit jej v rámci výběrových řízení na veřejné zakázky, při účasti v tendrech či při čerpání dotací. Zejména ve stavebnictví se EPD často stává rozhodujícím kritériem – výrobky, které jej nemají, bývají z procesu výběru rovnou vyřazeny.

„Nechali jsme zpracovat EPD pro dvě generace našich akustických místností především proto, že to po nás bylo vyžadováno v několika tendrech. Zároveň jsme také tím chtěli reagovat na naší konkurenci, která EPD již zveřejnila,” říká František Sehnal, technický manažer ze společnosti SilentLab.

Význam EPD roste v legislativě i standardech ve stavebnictví

V případech, kdy odběratelé požadují informace o uhlíkové stopě produktu, představuje EPD spolehlivý a transparentní způsob, jak tuto hodnotu deklarovat, jelikož údaje obsažené v EPD jsou ověřeny nezávislou třetí stranou a dle stejné metodiky.

Některé země, například Francie či Belgie, již zakotvily e EPD pro stavební výrobky ve vnitrostátní legislativě. Na evropské úrovni je relevantním rámcem Nařízení (EU) č. 305/2011 (nařízení o podmínkách uvádění stavebních výrobků na trh, CPR), které stanovuje sedm základních požadavků na stavby. Sedmý požadavek se věnuje udržitelnému využívání přírodních zdrojů – například recyklovatelnosti materiálů, životnosti staveb a použití ekologicky šetrných surovin.

Co přináší LCA a EPD firmám? 

Obecně lze na základě zpracované LCA studie nahlédnout do celého životního cyklu posuzovaného produktu. Kromě posouzení dopadů na životní prostředí jako je uhlíková či vodní stopa, je důležité i odhalení kritických oblastí fází životního cyklu (například spotřeby energií či volby materiálů). To může vést k optimalizaci složení produktu, procesu výroby, případně fáze užívání (například snížení spotřeby elektrické energie). Tyto postřehy mohou být pak pro společnosti výhodné z ekonomického hlediska – ušetří náklady na energiích po optimalizaci a zároveň dochází jak ke snížení uhlíkové stopy společnosti, tak i samotného produktu. V oblasti stavebnictví EPD pomáhá architektům, projektantům a dalším odběratelům lépe porozumět trvalé udržitelnosti materiálů a jejich dopadům na životní prostředí. 

„Chtěli jsme mít v ruce ověřený a srozumitelný dokument, který ukazuje, jak si naše výrobky stojí z hlediska dopadu na životní prostředí. Vnímáme to jako důležitý nástroj pro komunikaci směrem k investorům, projektantům i dalším partnerům, kteří se čím dál víc orientují na udržitelnost. EPD je dnes prakticky nutností pro veřejné zakázky i pro účast v projektech s certifikací LEED nebo BREEAM. Pomohlo nám to také interně – lépe rozumíme slabým i silným stránkám našich výrobků z pohledu celého životního cyklu,“ říká Pavel Bursík, obchodní ředitel ze společnosti Liapor s.r.o.

Výhody plynoucí z EPD:

  • Představuje přehledně potenciální dopady produktu na životní prostředí
  • Umožňuje porovnání produktů podle jejich environmentálních dopadů
  • Pomáhá k získání certifikací LEED, BREEAM, SBToolCZ
  • Poskytuje konkurenční výhodu na trhu
  • Umožňuje účast ve výběrových řízeních, která vyžadují EPD 
  • Může pomoci při získání dotací či splnění jejich náplně
  • Definuje místa pro optimalizaci (prostor pro inovace)

V EnviTrail se specializujeme na zpracování environmentálních prohlášení o produktu (EPD) a vypracování LCA studií v mezioborovém prostředí – chemický či potravinářský průmysl, výroba oceli, automotive, strojírenství a stavebních výrobcích dle ISO 15804+A2. Zkušenosti máme také se zemědělstvím, alternativními zdroji energie i drogistickým zbožím. V případě Vašeho zájmu se na nás neváhejte obrátit – rádi Vám o možnostech EPD sdělíme více podrobností. Autorka článku, Ing. Miroslava Česká, vystudovala VŠCHT se zaměřením na Environmentální inženýrství a analýzu.

Chcete se zeptat odborníka?

Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme

    * Prosím mějte na paměti, že naši experti vám zde rádi zodpoví dotazy obecného rázu.
    Pro konkrétní řešení problémů využijte poptávkový formulář v rubrice “Pomůžeme vám”. Děkujeme.

    Odebírat newsletter