CSRD.cz se mění na Byznys a udržitelnost

Téma: Klima

České životní prostředí je v unijním srovnání nadále podprůměrné, dolů nás táhnou vysoké emise

Česko patří ohledně stavu životního prostředí v rámci EU stále k podprůměru, letos nám připadla 19. příčka v Indexu prosperity a finančního zdraví. Na jednoho Čecha stále připadá větší množství skleníkových plynů než na průměrného Evropana, přesto meziročně významně ubylo emisí vznikajících vlivem obhospodařování půdy a lesů, a to z 8 358 na 3 378 tisíc tun ekvivalentu CO2. Z vůbec nejhorší pozice v EU jsme se tak v emisním odvětví označovaném LULUCF posunuli na 22. příčku. Sucho trápilo v roce 2023 jen 0,27 % české půdy, a pro 16 států v EU tak suchá půda představovala větší problém. V Česku naopak dále vzniká jeden z nejnižších podílů energie z obnovitelných zdrojů, stagnuje zejména budování větrných elektráren.
Přečíst článek

Program Sustainability Summitu 2025 je kompletní. Omnibus nic nemění, firmy chtějí nadále prezentovat své udržitelné aktivity

Czech & Slovak Sustainability Summit se během své krátké historie zařadil mezi největší setkání lídrů udržitelnosti. Letošní třetí ročník se koná 10. dubna v Praze a očekává se hojná účast „susmanek a susmanů“. Přinese bohatý program, který zahrnuje 73 řečníků a moderátorů a 47 vstupů do programu – od inspirativních prezentací po dynamické panelové diskuse.
Přečíst článek

Deset nejlepších udržitelných případových studií z ČR a Slovenska se představí na dubnovém Sustainability Summitu

Na třetím ročníku Czech & Slovak Sustainability Summitu se v hlavním programu představí deset projektů, které demonstrují praktické příklady udržitelnosti s prokazatelnými pozitivními dopady na životní prostředí a společnost. Projekty, jež budou oceněny Vědeckou radou summitu, ukazují, jak různé firmy transformují své procesy na ekologičtější a společensky odpovědnější.
Přečíst článek

Aktuálně o návrhu Omnibus: Počet povinně reportujících firem může klesnout o 80 %

Evropská komise představila návrh na revizi reportingových povinností pro firmy, který zásadně mění pravidla vykazování nefinančních informací i odpovědnosti firem za dodavatelské řetězce. Dle tzv. Omnibus package se počet firem podléhajících povinnému reportingu může snížit o 80 %. Přísná kontrola podmínek práce se zúží jen na přímé dodavatele a pro některé společnosti by měla být povinnost zveřejňovat informace stran ESG odložena až na rok 2028. Zatímco podnikatelé vítají snížení administrativní zátěže, investoři a další organizace varují před oslabením transparentnosti a odpovědnosti firem. Co přesně návrh znamená a jaké budou jeho dopady?
Přečíst článek

Konference Řízení firmy v roce 2030 představí hlavní motory probíhající ekonomické transformace

Téma klimatické změny je ve veřejném prostoru mnohdy medializované. Jaká je ale ekonomická realita? Proč dlouhodobě dekarbonizují největší ekonomiky světa a jak se s klimatickými změnami chceme vypořádat v Evropě a České republice? Konference Řízení firmy v roce 2030 představí pohled na klimatická rizika a možnosti řešení jak ze strany státní správy, tak neziskových organizací a především byznysu. Generálními partnery akce jsou Kooperativa a ČEZ.
Přečíst článek
Odebírat newsletter